Home 1 – Náš příběh

Náš příběh

Jmenujeme se Jiří a Renáta a tvrdí se o nás, že jsme dva nadšenci. Asi to je pravda. Protože právě nadšení je největší hybnou silou, která umí přetvářet sny v realitu.

Renča

Jirka

Jirka

Známe se spolu už od střední školy a přece se naše cesty střetly až na sklonku našeho 28. roku. Jirka byl tou dobou dobrovolníkem v Camphillu v Českých Kopistech, kam jsme se spolu nastěhovali do hlavního domu k sedmi dospělým mentálně postiženým lidem. Takhle jsme žili něco přes rok s myšlenkami, jak se osamostatnit a udělat nějakou vlastní „službu“ světu.

Inspirováni Camphillským hnutím jsme chtěli propojit zemědělství, ke kterému máme blízko, s lidmi, ke kterým máme obecně jako společnost daleko. Jenže jak začít? Neměli jsme nic, jen pár našetřených peněz a naivní představy o budoucím životě. Spřádali jsme vize a trochu se zesměšňovali s našimi velkolepými plány tak dlouho, dokud nás osud nesvedl dohromady s ekologickými aktivisty na jižní Moravě, o něco blíže naší rodné Hané. A tito lidé se nadchli a řekli: „Pojďte za námi do Velkých Hostěrádek, my vám nějak pomůžeme.“ No ale jak začít?

Nemuseli jsme dlouho čekat na odpověď. V Kopistech jsme se dozvěděli o možnosti získání dotace na sociální podnikání. A když byla zrovna ta možnost, tak to byla i naše cesta. Bez jakékoli dřívější zkušenosti, jsme se na jaře v roce 2019 horlivě pustili do sepisování, počítání a kloubení našich představ s realitou. Za měsíc se nám to za pomoci několika skvělých lidí podařilo a za další měsíc jsme se dozvěděli o našem úspěchu.

Je leden 2020 a my jsme tady na jižní Moravě. Až během skutečné realizace projektu nám došlo, že sociální podnikání je pořád podnikání. Narážíme dnes a denně na nové a další problémy, českou byrokracii, ale hlavně – lidi. Nespočet překážek vyvažují malé úspěchy a radosti, které jsou důkazem toho, že konečně děláme něco, čemu opravdu věříme.